Site En Üstü 728x90 - 970x90 (bball)

15-03-2022 GENEL

FIBA Sidney’deki Dünya Kupası’nda yer alacak kadın spikerini seçti

Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA), basketbolda yeni bir kadın sesi bulmak ve eğitmek amacıyla ‘She Calls Game’ girişimini başlatmıştı. Dünyanın dört bir yanından 26 ülkeden başvurular aldıktan ve üç aşamalı bir eğitim sonunda, jüri üyeleri She Calls Game'in kazananını seçti.

FIBA Sidney’deki Dünya Kupası’nda yer alacak kadın spikerini seçti

Melbourne'deki La Trobe Üniversitesi'nde spor gazeteciliği mezunu, çeşitli platformlar için içerik üretme deneyimine sahip ve canlı maçları anlatma fırsatı verilen Avustralyalı Julia Montesano, artık uluslararası basketbolun kadın seslerinden biri olacak. Julia Montesano, ayrıca, Sidney 2022 FIBA Kadınlar Dünya Kupası’nda spiker olarak görev alacak.

Montesano, “Uluslararası düzeyde yorum yapmak o kadar uzun zamandır büyük bir hedefimdi ki, yerel düzeyde bu zirveye ulaşacağımı bile düşünmemiştim, bu yüzden bu fırsatı elde etmek kesinlikle şaşırtıcıydı, bu fırsatı değerlendirdiğim için çok mutluyum. Süreç çok eğlenceliydi ve pek çok harika kadınla yarışma fırsatını buldum. Bu hedefin benim gibi insanlar için ulaşılmaz olduğunu düşündüm. FIBA'nın bu girişimi gerçekleştirerek büyük adımlar attığını düşünüyorum.” dedi.

FIBA Kadınlar Basketbol Dünya Kupası için geçtiğimiz günlerde Sidney'de yapılan kura çekiminde FIBA Genel Sekreteri Andreas Zagklis, FIBA'nın 2019-2023 stratejik önceliklerinden biri olan Basketbolda Kadınlar hakkında konuştu ve mikrofonda kadın seslerinin bulunmasının önemine değindi.

Zagklis, “FIBA, basketboldaki her düzeyde kadının rolünü artırmaya ve hem saha içinde hem de saha dışında daha fazla fırsat sunmaya büyük öncelik vermektedir. Basketbol oynayan daha çok kadın, koçluk yapan, hakemlik yapan, sporu yöneten ve sporu yorumlayan daha çok kadın olmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.
Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER GENEL HABERLERİ
Detay Sağ 1 - 300x300 (google)
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Detay Sağ 2 erboy  - 300x250