Esra Ural: Madalya almak istiyoruz

A Milli Kadın Basketbol Takımımızın genç oyuncularından Esra Ural, Çekya’daki Avrupa Şampiyonası mesaisi sürerken tbf.org.tr için süreci değerlendirdi.

Esra Ural: Madalya almak istiyoruz

“Ay Yıldızlı Forma ile Sahada Olmak; Ülkemizi, Ailemizi Temsil Etmek Çok Büyük Bir Gurur”

Şampiyona için Çekya’ya doğru yolculuğa çıkarken heyecanlıydık. Tabii ki kendimize güveniyorduk ama basketboldan bahsediyoruz, her şey sahada belli oluyor. Tedirginliğimiz de vardı… Çalıştıklarımızı ne kadar sahaya yansıtabileceğiz, istediğimiz reaksiyonu ne kadar gösterebileceğiz, bunları düşünüyorduk… Ne kadar çok turnuvaya katılırsan katıl, ne kadar çok maç yaparsan yap Milli Takım ile sahaya çıkılan her mücadele ayrı bir heyecan. Buna alışmak gibi bir durum söz konusu değil. Ay yıldızlı forma ile sahada olmak; ülkemizi, ailemizi temsil etmek çok büyük bir gurur. 

“Belarus’u da Yenerek Namağlup Grup Birincisi Olarak Prag’a Gitmek İstiyoruz”

Gruptaki ilk maçımız Slovakya’ya karşıydı ve kazanarak başladık. Galibiyet parolası ile sahaya çıkmıştık ve elimizden gelen her şeyi yaptık. İkinci maç olan İtalya mücadelesi de bizim için çok önemliydi çünkü grup birinciliğini garantilemek istiyorduk. Grupta ikinci ve üçüncü olanlardan bir maç eksik yapıp, daha çok dinlenerek çeyrek final mücadelesi vermek arzusundaydık. İtalya maçı çok gidip geldi, oldukça zordu. Hem kendi hazırladığımız planı sahaya koyduk hem de rakibe göre şekillendirdiğimiz bir oyun sergiledik ve sonunda galibiyete ulaştık. Bugün de Belarus ile mücadele edeceğiz ama hiç kimse bunu bir formalite maçı gibi düşünmesin. Biz üç galibiyete ulaşarak, bu grubun birinciliğini hak ettiğimizi göstermek istiyoruz. Namağlup bir takım olarak çeyrek finale gitmek bizim için önemli.    

“Yeni Başarılar ile Milli Takımımızda Emeği Geçen Herkesi Gururlandırmak İstiyoruz”

Kabuk değiştirmiş bir Milli Takımız. Roller çok değişti. Takımımızdan ayrılanlar, yeni gelenler oldu. Bizim için çok önemli bir lider, Nevriye Yılmaz artık aramızda değil… Onun bize bıraktığı emaneti, takımımızın eski başarılarında da var olan ablalarımız ile beraber, şu anda bu takımda olan 12 kişi olarak en iyi şekilde sahaya yansıtacağız.  Bize bırakılan, geçmişi başarılarla dolu bir Milli Takım var. Yeni başarılar ile emeği geçen herkesi gururlandırmak istiyoruz. Bu yüzden Belarus maçı formalite değil, namağlup ilerlemek bizim için önem taşıyor. Gerçi kazanmaktan daha önemlisi savaşmak ve konsantre olarak sahada doğru şeyleri yapmak… Galibiyetlerin de böyle geleceğine inanıyorum. 

“Düşüşler, Çıkışlar Olabilir; Önemli Olan Açıklarımızı Fark Edip Onları Kapatabilmek”

Takımımız kendi arasında çok uyumlu. Hepimiz birbirimizi çok seviyoruz ve sahip çıkıyoruz. Basketbola olan konsantrasyonumuzu engelleyecek hiçbir şey yaşamıyoruz. Zaten bunun için Federasyonumuzdan teknik heyetimize herkesin desteği tam. İhtiyacımız olan her şey elimizin altında. Bize sadece kafa olarak hazır olmak kalıyor. Çekya’ya geldiğimiz günden itibaren, tüm emeklerimizin karşılığını alabileceğimiz o son 12 günü yaşayacağımızı biliyorduk. Bu etapta yapmamız gerekenlerin, sorumluluklarımızın da farkındaydık. Tabii ki düşüşler, çıkışlar olacaktır. Bunlar maç içinde de oluyor… Önemli olan açıklarımızı fark edip onları kapatabilmek. Biz de bu profesyonelliğe sahip sporcularız.  

“Madalya Almak İstiyoruz”

Buraya ilk geldiğimizde aklımızda olan grubu birinci bitirmekti, bunu başardık. Şimdi de çeyrek finali geçmek istiyoruz. Hedefimize doğru adım adım ilerliyoruz; madalya almak istiyoruz... Bugüne dek alınmış gümüş, bronz madalyalar var ama altın madalyamız yok. İstediğimiz şeyleri yapabilirsek, altın madalyaya da ulaşabileceğimizi ümit ediyorum. 

Röportaj: Şansın Tokyay
 
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER KADINLAR AVRUPA ŞAMPİYONASI HABERLERİ
Detay Sağ 1 - 300x300 (google)
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Detay Sağ 2 erboy  - 300x250